Dato
maj 31, 2021
Dato
Tid
-
Tid

Om denne event

Oplev de Californiske Vine

Californien ”Den Gyldne Stat” er et unikt sted med smuk natur, inspirerende mennesker og et perfekt klima til vinproduktion. Både de traditionelle vinmagere, der satte Californien på verdenskortet, og den ny generation af unge kreative vinproducenter sætter en ære i at skabe verdensklassevin.

Men tag ikke bare vores ord for det, smag selv! Maj er ”Discover California Wines” måned og nedenstående forretninger sætter fokus på californisk vin. Gå på opdagelse i deres butikker eller webshops og hæld lidt californisk solskin i dit glas!

California Wines. As alive as the place they are grown!

• AE Vin, Vamdrup www.AEvin.dk
• Alleens Vinhandel, Charlottenlund www.alleensvinhandel.dk
• Skjold Burne vinhandel/Bjerre-vin, Odense C www.bjerre-vin.dk
• Bruce Wine, København SV www.brucewine.dk
• Brdr D’s Vinhandel, 4 forretninger www.dvin.dk
• California Wine www.californiawine.dk
• Emilie Vin www.emilievin.dk
• H.J.Hansen, Kbh Ø http://www.hjhansen-vin.dk
• H.J.Hansen, Odense http://www.hjhansen-vin.dk
• Holte Vinlager (adskillige forretninger) www.holtevinlager.dk
• Juuls Vin og Spiritus, Frederiksberg C www.juuls.dk
• Kjær & Sommerfeldt, Kbh K & Aarhus www.kjærsommerfeldt.dk
• Kokkens Vinhus, Glostrup & Kbh F www.kokkensvinhus.dk
• Mahlers Vinhandel, Aarhus www.facebook.com/vinobleaarhus
• Meny, Bagsværd www.facebook.com/MENYbagsvaerd
• Nemlig.com www.nemlig.com/vin
• Philipson Wine www.philipsonwine.com
• Vinimpo, Thyborøn www.vinimpo.dk
• Vinspecialisten, Lyngby www.facebook.com/vinspecialistenlyngby
• Vinspecialisten, Silkeborg www.facebook.com/VinspecialistenSilkeborg
• Vinspecialisten, Varde www.facebook.com/varde.vin